Exciting lesson ideas, classroom strategies, book lists, videos, and reproducibles in a daily blog by teachers

Alycia

I live in New York

I teach 3rd grade

I am an almost-digital-native and Ms. Frizzle wannabe

Rhonda

I live in New Jersey

I teach sixth grade literacy

I am passionate about my students becoming lifelong readers and writers

Christy

I live in New York

I teach K-5

I am a proud supporter of American public education and a tech integrationist

Erin

I live in Michigan

I teach second grade

I am a Tweet loving, technology integrating, mom of two with a passion for classroom design!

Allie

I live in Nevada

I teach PreK-K

I am a loving, enthusiastic teacher whose goal is to make learning exciting for every child

Genia

I live in Michigan

I teach 3rd grade

I am seriously addicted to all things technology in my teaching

Kriscia

I live in California

I teach fourth and fifth grades

I am an eager educator, on the hunt to find the brilliance in all

Brian

I live in North Carolina

I teach kindergarten

I am a kindergarten teacher who takes creating a fun, engaging classroom seriously

Meghan

I live in Alabama

I teach first grade

I am an obsessive personality with a creative flair

Lindsey

I live in Illinois

I teach fourth grade

I am a theme-weaving, bargain-hunting, creative public educator

Snowman Construction Company: Money and Math Merriment

By Meghan Everette on December 13, 2012
  • Grades: 1–2, 3–5, 6–8, 9–12

I have a secret weapon in the days before winter break. My class completes an activity that is engaging and challenging, combining reading, writing, and math skills all at once, and they do it with holiday cheer. What could this wondrous lesson be? The Snowman Construction Company!

The original lesson was published in The Mailbox, intermediate edition, in December/January 2003. A quick Internet search will give you many reprints and versions of the original, but my class kicks it up a notch with actual supplies for extra crafty fun.

A seemingly simple task gets the students started: make a snowman that costs less than $25.00 and weighsStudent hard at work less than 50 pounds in order to help the mayor of a fictional, snowless town this holiday season. The original lesson calls for students to budget their materials and then draw the resulting snowman after making their plan. I tried doing this with my 3rd graders several years ago. I failed miserably. First of all, my students were drawing what they wanted their snowman to look like, not what they had actually purchased materials for. Second, some of my students were artistically challenged, to say the least, even if their math work was exceptional. Plus, I quickly found out that adding longer lists of numbers, multiplying when we purchased more than one of the same item, and converting ounces to pounds was well outside our skill set. I love the lesson and wanted to make it work for me.

Take two. The next year I made students sketch the snowmen before making purchases. I created a system for them to bring me their work to check, and I’d help them add and convert their weights. I made another set of supply forms that didn’t include weight and a third set for students who could only add with even amounts. Then students were given copies of the supplies I had duplicated to cut out and use to create their final snowmen. This alleviated many management and drawing issues, but I still wasn’t quite there.

Snowman Order Form Calculating snowball costs Snowman work

Last year, I finally got it right! We had a parent night in the winter, and I took the project off the page by purchasing tiny buttons and making each supply from pipe cleaners or scrap felt. I reworked the order form, deleting the weights altogether. I’d love for my students to add and convert weights, but I also want them to be successful on their own, and we just aren’t quite ready for conversions at this point in the year. I laid out each supply with a label, and students could make their purchases after they had a correct order form. For parent night I laid out calculators so they could check their own work as well.Snowman materials

Functional reading of charts is necessary for this project to work. Math is clearly used and can be adapted for different levels. How to bring in writing? Students have to write sales pitches explaining why the mayor should purchase their snowman. We tie in persuasive techniques and descriptive writing. I save the writing, orders, and snowmen for a snowy bulletin board display in January. I put the order forms and directions in a folder attached to the board for other students to pick up and try on their own. One year I even labeled each snowman, allowing passersby to vote on their favorite design.

The days that lead up to break are hectic. There are programs, parties, final grades, and more. Having a lesson that brings together a variety of skills and can be adapted to various levels is essential. Students get excited about their snowmen and even the least artistic of the bunch can make a great display using the given materials. Imaginative kids have snowmen with spiky carrot hair while the writers in the class make the most of their language skills in the sales pitch. This is a holiday project sure to meet your needs or a fun way to get back in the swing of things in January. Not enough snowmen for you? Search for even more snowy goodness.

Snowman sample Purchasing materialsSnowman sample

My Materials

Snowballs

Cut 1", 2", 3", and 4" circles from white paper.

Carrots

Cut small, medium, and large triangles from orange paper.

Arms

Cut small sticks and larger twigs from brown paper.

Scarves

Cut thin rectangles from various pieces of felt.

Hats

Copy the given hats to have students color and cut out.

Regular Buttons

Purchase mini buttons from the craft store.

Large Buttons

Purchase small buttons from the craft or fabric store.

Coal

Use black seed beads.

Brooms

Cut bristles from brown paper; attach to a brown pipe cleaner; cut in thirds.

Shovels

Cut metal part from gray paper; attach to thin craft sticks.

 

My Procedure

  • Read the project outline and then demonstrate the purchasing process and final writing. It is helpful to have an example of a completed snowman.
  • Highlight key mistakes, such as purchasing one piece of coal instead of the five pieces needed to make a mouth.
  • Students sketch their snowmen ideas.
  • Students record their materials and weights, if you are using them, on their order form.
  • Students bring a complete order to you for checking (or assign student checkers and arm them with calculators).
  • Once the purchase order is approved, allow students to shop for their items.
  • Students assemble their snowmen and then write a persuasive paragraph highlighting why their snowmen should be purchased.

    Snowman Smiles

Helpful Files

My Order Form

Materials Lists

Snowman Accessories

Rubrics

 

 

Holiday Help

What do you do in those last days before break? How do you contain the excitement, tackle lessons, and still feel as though you taught at the end of the day? Share your ideas for keeping the circus under the tent!

Comments (8)

Just in time for our parent night! Love it!

Great! I'm glad it was useful!

it was a fun day when we did our snowmen from alexisburrell

Thanks Alexis! I'm glad you liked it! Have a great break. See you in January.

I used this in conjunction with a biography of Snowflake Bentley in our seventh grade fext. All students have laptops, so they did doo the math, including conversions, on the form. The could choose to write a poem or a sales pitch on the laptop, and they drew their pictures. They turned in the math and writing digitally, but I plan to print and post some after the holiday. Thanks for your ideas!

I love the technology component. I should do that with my Neos when we go back. It might be a good first-day-back activity. Thanks for sharing!

I've actually used this idea from some other site, but buying the real supplies is cool. I'll try that in January!

I know... Back when I originally found it I thought I was stealing some brilliant teacher's great idea. It turns out it has been around for awhile and it is on TONS of sites! I had a hard time finding where the original really came from!

The real supplies are what make it great to me. I think the original is fabulous, but the true "store" aspect for my kids is really fun. Let me know how it goes!

Post a Comment
(Please sign in to leave a comment. Privacy Policy)
Back to Top