Sponsored Content
ENERGY BY THE NUMBERS
Grades 3-7

1. Distribute copies of the "Energy by the Numbers" student worksheet. Review with students the graph that shows statistical data about energy use in New York. Ask grade-appropriate questions for interpreting the data.

2. Challenge students to create their own bar graphs that reflect how often they practice energy-saving habits during a typical week.

Grades 3–4
  • According to the bar graph, which home appliance uses the most energy? (water heater) How could you reduce the amount of energy you use for hot water at your home? (Take shorter and cooler showers; wash clothes and dishes with cold water.)
Grade 5
  • How many kilowatt hours (kWh) does it take to run the washing machine and dryer each year? (1,110) How much does it cost to use this many kilowatt hours in New York City? (1,110 x $.175 = $194.25)
  • If your home uses 10 incandescent lightbulbs, how many kWh do you use each year to light your home? (400) How many kWh would you save if you switched to compact fluorescent lightbulbs (CFLs)? (200)
Grades 6–7
  • How many kWh are required to run the average water heater for a family of six for a year? (2,340 x 3 = 7,020) How much does this cost per year in New York City on average? (7,020 x $.175 = $1,228.50)
  • If your household's electric bill costs $166 per month, how many kWh does your family use on average per year? ($166 รท .175 = 948.57 x 12 = 11,382.86 kWh)
!--end main page-->