Financial Literacy Lessons for Grades K–8

Grades K–2

Lesson 1: Money Basics
Why do we use money? In this lesson, students will define “money,” discuss why we need money, identify bills and coins, and consider how money is used.

Lesson 2: Money Planning
In this lesson students learn that it takes planning to decide what the best uses for money are as they learn to discern the difference between needs and wants, as well as the concept of giving.

Lesson 3: Money in Our Community
In this lesson students are introduced to the basic concepts of wants vs. needs when it comes to spending money.

Grades 3–5

Lesson 1: Money Matters
In this lesson, students will identify key terms associated with earning money, explore ideas for earning money now, and evaluate various career options as sources of future income.

Lesson 2: Plans and Goals
In this lesson, students will define the word "budget" and identify the three key components associated with creating a budget, evaluate wants versus needs, and demonstrate an understanding of product pricing.

Lesson 3: Smart Saving
In this lesson, students will define and identify the differences between saving and investing, evaluate the risks associated with investments, and explore the costs of using credit cards to make purchases.

Lesson 4: Spending, Saving, and Giving: How to Use Your Money
This lesson has students thinking about thoughtful and responsible ways to use money and will identify why having a budget and keeping records of their spending and saving habits helps them make better financial choices.

Lesson 5: Make A Difference
This lesson asks students how sharing with others can improve our community and the lives of people throughout the world. Students then create colorful, persuasive posters that entice others to support a charity of each student's choice.

Grades 6–8

Lesson 1: Saving Money for Your Future
In this lesson, students will explore saving money as a way to achieve financial goals, and they will examine the difference between simple and compound interest.

Lesson 2: Saving Money by Finding the Better Buy
In this lesson, students will evaluate purchasing decisions by determining the better buy through calculating unit rates, discounts, and fixed and variable costs.

Help | Privacy Policy
EMAIL THIS

* YOUR NAME

* YOUR EMAIL ADDRESS

* RECIPIENT'S EMAIL ADDRESS(ES)

(Separate multiple email addresses with commas)

Check this box to send yourself a copy of the email.

INCLUDE A PERSONAL MESSAGE (Optional)


Scholastic respects your privacy. We do not retain or distribute lists of email addresses.